De beste tijd van het jaar om te reizen: ontdek dé ideale reisperiode

Je bestemming kan nóg zo mooi zijn, maar als het weer tegen zit, iedereen hutjemutje op het strand ligt of als de prijzen van je vliegtickets de pan uit rijzen, is die vakantie waar je zo naartoe geleefd hebt, ineens een stuk minder leuk. De reisperiode heeft grote invloed op hoe jij je vakantie straks beleeft. Daarom vertellen wij je wat de beste reisperiode per bestemming is en hoe je die welverdiende vakantie het beste plant om er een onvergetelijke tijd van te maken.2 mensen in strandstoelen op het strand

Bekijk alle vakanties

Waarom is de timing van je reis zo belangrijk?

Door je reis zorgvuldig te plannen, kun je genieten van de prachtige voordelen van elk seizoen. Kies de lente voor bloeiende landschappen en milde temperaturen, de zomer voor zonovergoten avonturen, de herfst voor betoverende kleuren en de winter voor magische sneeuwlandschappen en een gezellige sfeer. Reizen in het juiste seizoen tilt jouw ervaring naar een hoger niveau. Ook moet je er rekening mee houden dat als het hier volop zomer is, het op het zuidelijk halfrond winter is. Maar, dat zegt lang niet altijd iets over de temperatuur. Een zomer in IJsland kan bijvoorbeeld nog kouder aanvoelen dan een winter in Brazilië. En dan hebben we het nu alleen nog maar over het klimaat gehad… Wat dacht je bijvoorbeeld van factoren als prijs en drukte?

Beste reisperiodes per bestemming

Europa: wij hoeven jou als Europeaan vast niet uit te leggen waar en wanneer de zon schijnt op ons mooie continent. Wel is het handig om van tevoren goed te kijken wanneer de schoolvakanties zijn. Door de vakantieperiodes te omzeilen (indien mogelijk), vermijd je de ergste drukte en betaal je nooit te veel. Je reisperiode hangt ook af van wat je op vakantie wilt doen. Wordt het een goedgevulde reisplanning met veel stadsbezoeken en hikes óf lig je het liefst met je blote billen in de brandende zon? Ga je voor dat laatste, dan kun je prima een vlucht boeken in juli of augustus - let op: dan zit je dus wel in de schoolvakanties. Ben je een bezig bijtje en wil je graag alles zien van jouw bestemming, dan kun je beter in het voorjaar of najaar je biezen pakken.

Afrika: voor een te gekke safari, reis je af naar Afrika. Het populaire oosten en zuiden van het continent (denk aan Zuid-Afrika, Tanzania, Kenia en Zambia) kun je het beste bezoeken in de droge maanden van mei tot oktober. Ga je voor een vakantie dichter bij huis, dus in het noorden van Afrika, dan boek je het liefst in het voor- of najaar om de ergste hitte te vermijden. Bestemmingen zijn dan bijvoorbeeld Marokko, Egypte en Tunesië.

Azië: Azië is bijna 5 keer zo groot als Nederland en daarom is het een stuk complexer om te bepalen wat de beste reisperiode is. De weersomstandigheden in Azië zijn namelijk ontzettend divers. Je moet goed rekening houden met kletsnatte regenseizoenen, tropische temperaturen, maar ook extreme kou; bijvoorbeeld in Siberië. Ga je naar Japan, dan kun je het beste reizen in de lente (van maart tot mei). Het weer is dan aangenaam, met milde temperaturen en weinig neerslag. Ook staan de roze kersenbloesems prachtig in bloei. De beste reistijd voor Thailand is daarentegen van november tot februari. Zo vermijd je het regenseizoen en is de lucht ‘koel’ genoeg om van alles in het land te ontdekken.
Kersenbloesembomen in Japan

Noord-Amerika: ook Noord-Amerika neemt een flink deel van de wereldkaart in beslag en kun je daarom het beste opsplitsen in noord, oost, zuid en west. In Canada geniet je in de zomer van prachtige landschappen en aangename temperaturen, terwijl het in de zuidelijke staten zoals Florida en Texas het beste toeven is in de wintermaanden. De late lente tot vroege herfst is dé periode om alles te ontdekken in Los Angeles, San Francisco en Seattle. Ook een stedentrip maken naar de Big Apple, oftewel New York, kun je het beste in deze periode doen. Wél moet je dan de zomermaanden overslaan, om snikhete dagen te voorkomen.

Zuid-Amerika: zoals je eerder al las, zijn de seizoenen op het zuidelijk halfrond precies omgekeerd. Knoop dat goed in je oren, voordat je straks in de ‘zonnige zomermaanden’ zit te bibberen in Chili. Het veelzijdige Zuid-Amerika kent bovendien grote hoogtes die voor flinke temperatuurschommelingen kunnen zorgen. En terwijl Colombia doormidden wordt gesneden door de evenaar, is de Argentijnse stad Ushuaia het vertrekpunt naar het ijskoude Antarctica. Zo zie je maar dat je landen in hetzelfde werelddeel absoluut niet over 1 kam kunt scheren. Benieuwd naar wat voorbeelden voor de beste reisperioden in Zuid-Amerika? Van mei tot september breng je het beste een bezoek aan Brazilië en Peru en in de zomer (trap er niet in; dit is van december tot februari) beklim je de adembenemende bergen in Patagonië.

Oceanië: ook Australië heeft verschillende klimaatzones. De oostkust met onder andere de steden Sydney en Melbourne én de fantastische duikspot het Great Barrier Reef, is erg populair onder backpackers. De beste reistijd om dit gebied te ontdekken, is van mei tot november. De prachtige landschappen van Nieuw-Zeeland bewonder je dan weer het beste van december tot februari.

Tips voor het plannen van een reis

Om je op weg te helpen, geven wij je meteen wat tips hoe je jouw vakantie het beste kunt plannen.

Stap 1: Bepaal je reisdoel. Wil je ontspannen, activiteiten beleven, cultuur snuiven… Je reisdoel helpt je bij het kiezen van de juiste bestemming.

Stap 2: Stel je reisdata en periode vast. Kijk niet alleen naar het weer, maar zoek ook uit wat de goedkoopste en minst drukke periode is. Wanneer je gebonden zit aan schoolvakanties, kan het zijn dat je hierin beperkt wordt.

Stap 3: Stel een reisbudget op en wees realistisch over de kosten van vervoer, verblijf, eten en drinken en uitstapjes. Hou hierbij ook rekening met onverwachte uitgaven.

Stap 4: Kies een bestemming uit die voldoet aan alle uitkomsten van de bovenstaande stappen.

Nu je vakantiebestemming gekozen is, kun je pas écht gaan plannen. Maak een overzichtelijk reisschema, boek de leukste accommodaties en zorg er ook voor dat je reisdocumenten, verzekeringen en eventuele vaccinaties op orde zijn. Check, check, check? Koffers pakken en gaan!

Heb je een avontuurlijke reisbestemming op het oog? Lees dan zeker ook dit blog over hoe je een avontuurlijke vakantie plant.
Vrouw aan het plannen

Veelgestelde vragen

"Wat zijn voordelen van reizen buiten het hoogseizoen?"

  1. Je betaalt vaak minder voor je vlucht en accommodatie.
  2. Het is minder druk.
  3. Je hebt meer keuze, omdat niet meteen alles volgeboekt is.
  4. Wat koelere temperaturen (afhankelijk van je bestemming).

"Hoe kan ik besparen op reiskosten tijdens de drukke periodes?"

Enkele tips zijn:

  • Bezoek landen die minder populair zijn.
  • Kies een andere luchthaven.
  • Boek alles zelf in plaats van met een pakketreis.
  • Pak de auto in plaats van het vliegtuig.

"Hoe beïnvloedt het weer mijn reiservaring op verschillende bestemmingen?"

De redenen hiervoor lopen flink uiteen, maar hier volgen wat voorbeelden. Bij extreme hitte is veel lopen door een stad vermoeiend en bij regen is liggen op een strandbedje ineens niet meer zo fijn. Landschappen kunnen bij bepaalde weersomstandigheden veranderen, de veiligheid kan worden beïnvloedt en excursies vallen in het water. Hou daarom goed rekening met het weer voordat je een vakantie boekt.

Conclusie

De timing van je reis is van cruciaal belang voor een onvergetelijke vakantie-ervaring. Het weer en het seizoen beïnvloeden niet alleen de activiteiten die je kunt ondernemen, maar ook de prijzen, drukte en de sfeer op je bestemming. Door zorgvuldig te plannen en de beste reisperiode per bestemming te kiezen, kun je optimaal genieten van alles wat jouw vakantieoord te bieden heeft. Wees flexibel, houd rekening met verschillende factoren en maak een goed doordacht reisschema om je droomvakantie werkelijkheid te laten worden. Dus, waar wacht je nog op? Neem snel een kijkje tussen alle voordelige vakanties op VakantieVeilingen en bied mee op jouw favoriet.

      Bekijk alle vakanties

      € 100,- korting bij Kustpark Strand Westende, Belgische kust

      € 0

      00:58:24
      Bekijk alle vakanties